Vin och mat 31/10-2011

Sekt Schloss Arras Brut Brieost serveras med fikonmarmelad

Ett halvtorrt vitt mousserande vin med balanserad syra.

Sälta i osten möter syra i vinet samtidigt som sötman i marmeladen möter sötman i vinet.

Laborie Chardonnay 2009 Räk och mangosallad med inslag av lime, chili samt koriander

Ett torrt vitt vin med med bra syra och tydlig ekfatskaraktär.

Sälta, umami i räkorna möter syra i vinet. Sötman från mangon överröstar frukten i vinet samtidigt som hetta från chili och koriander gör syra och ekfat mer påtagligt i vinet. Här passar den tyska sekten bättre då den har en sötma som klarar av både mango och hetta.

Mureda Tempranillo 2010 Kallskuret breasola, prosciutto samt pepparsalami serveras med plocksallad

Ett torrt rött vin med nyanserad frukt, tydlig tannin och syra.

Sälta från breasolan rundar av syra och tannin i vinet och lyfter därmed fram frukten. Fetman från Prosciutton överröstar frukten något men syra och tannin balanseras av sälta i skinkan. Hetta från pepparsalamin framhäver syra och tannin i vinet vilket överröstar den nyanserade fruktigheten.

Le Poiane Ripasso Valpolicella 2009

Örtstekt biff serveras med potatissallad samt vinifierad rödlöksmarmelad

Ett torrt fylligt vin med bra syra och tannin samt generös fruktighet.

Umami i det röda köttet balanseras av syra i vinet samtidigt som sötman i rödlöksmarmeladen möts av frukten i vinet. Vinets tannin och strävhet rundas av med sälta från kapris i potatissalladen.

Laborie di Pineau

Mörk krämig chokladmousse

Sötma i desserten möter sötma i vinet samtidigt som beska i chokladen balanseras av syra i vinet. Ett syrligare vin skulle kunna balanseras med ett syrligt bär på desserten, till exempel ett hallon.

Andreas Kjörling, Sommelier & Författare

DinVingudie.se

Kommentarer inaktiverade.