tastingnotes Vin och Chokladprovning 23/11

Vin och Chokladprovning 23/11

Det här är en kväll med dubbel njutning, för vem tackar nej till möjligheten att få prova den finaste kvalitetschokladen med noga utvalda viner till? Er sommelier för kvällen kommer berätta om kakaon och dess historia, tillverkning av kvalitetschoklad och om vilka viner som passar att dricka till. Du får självklart provsmaka ett flertal sorter och fascineras över spännande chokladfakta som att choklad innehåller ämnen som även finns i antidepressiv medicin! En garanterat upplevelserik och intressant provning.

Provningsledare Jerry Lindahl

Kvällens choklad och vin

3 x vin
Laborie di Pineau
Pris 109:-  Systembolaget beställningssortiment # 40510

Gjord på druvan Pinotage, har en välbalanserad sötma som harmoniserar med syran i druvan. Lång smak med toner av mörka bär mogna plommon samt toner av kakao samt viss mogen citrusfrukt.

-Kopke porto LBV  pris: 189:-  SB #73154

Fruktig, kryddig doft med viss utveckling. Inslag av peppar, mörka bär, plommon, lakrits, örter, björnbär och körsbär. Söt, fruktig och kryddig smak med viss utveckling. Kryddiga, pepriga toner blandas med en generös frukt från mörka skogsbär.

-Sartori Rerum Recioto della Valpolicella DOC 2005 Druva: Corvina, Rondinella, Molinara
Doften är kryddig och fruktig med inslag av fat, dadlar och mörka körsbär.Smaken är söt och kryddig med inslag av mörka körsbär, katrinplommon, peppar, örter och nötter.

3 x choklad

-Valrhona Palmira Venezuela grand du chocolat

-Valrhona Ampamakia Madagaskar grand du chocolat

-Valrhona Gran Couva grand du chocolat

Amarone della Valpolicella 2005 Colognola Ai Colli Privatimport på SB X5366193601 importör Amka  Pris ca 299:-
Klassisk publik amarone med toner av mogen frukt, fikon, cederträ, ekfat, torkad frukt samt viss kakao.Viss kryddighet I avslutet.

Tryffelpralin med Laktrits

Willunga 100 Garnache  Pris 140:- SB privatimport Artikel: X5303FD0401 importör Mondowine

Fruktigt vin med intensiva aromer av mörk frukt. Välintegrerade toner av cederträ samt rostad ek.

Mörk chokladmousse

Kommentarer inaktiverade.